Život je čmáranice

26.07.2021

Kdyby někdo tam nahoře zaznamenal všechny naše dosavadní cesty, byla by z toho asi pěkná čmáranice. Jestlipak bychom ve změti čar našli svoje osudové milníky, šťastné dny plné lásky nebo dny plné zoufalství a beznaděje?

Čmáranice je naším prvním kreativním vyjádřením zhruba kolem jednoho roku života. Tužka se stane prodlouženou rukou a souvisí přímo s naším "já". Šťastné a spokojené dítě kreslí silné čáry, to nejisté často tužku zahodí. Pokud dítě pokreslí celý papír, znamená to, že jeho srdce překypuje láskou a chce zaujmout celý prostor i v matčině srdci. Čmáranice přináší dítěti libé pocity a potěšení.

Když se vám po mnoha letech dostane do ruky tužka nebo pastelka a velký arch papíru - tak mnozí z vás ztratíte odvahu a pocítíte stejnou nejistotu. Protože mezi dětstvím a současností jste nasbírali plno programů a přesvědčení, že to co nakreslíte se musí někomu líbit. Ten někdo můžete být třeba i jen vy. A pokud se obrázek nelíbí, můžete si myslet, že neumíte malovat, že nemáte talent, že to prostě není vaše cesta. A tak zahodíte pastelky a nevědomě se odříznete od svého vnitřního světa. A já si myslím, že rovnou od svého srdce.


Pastelka jako prodloužená ruka srdce.

Čmáranice je tou nejjednodušší a nejrychlejší cestou zpět do vašeho srdce. Do vašeho vnitřního světa i podvědomí. Do míst, kde leží vaše sny, vaše touhy, ale i strachy a obavy. Čmáranice umí tyto obrazy vytáhnout a přivést je do vaší myslící části. A tam s nimi můžete pracovat. Hledat souvislosti, pochopit události, které zrovna prožíváte a nacházet vhodná řešení. Nebo z nich můžete vytvořit příběh, který vám nastaví pravdivé zrcadlo. Každopádně při celém procesu povolíte otěže své zahlcené mysli a uvolníte se do tvořivé energie, která má na celé tělo ozdravené účinky.


Jak na čmáranici?

Čáry jsou naším nevědomým písmem. Jejich směr, když zavřete oči řídí vaše emoce a pocity. Chcete si to vyzkoušet? Chcete se vydat do spleti čar vašeho života a poznat co se ukáže právě vám?

Jak na to vám přináší moje kolegyně arteterapeutka Andrea:

https://www.youtube.com/watch?v=d-1qr4JEvLI&feature=youtu.be

Co si Andrea odnesla ze své čmáranice?

"Hned na začátku jsem objevila veliké hory. Připomněly mi, že je potřebuji ke svému životu, abych na ně mohla lézt a vidět vše z výšky a nadhledu. Nejvíce mě zaujal moment, kdy jsem našla velikánskou hlavu mouchy, mohla by to být i plynová maska a hned nato srdce, které je překrývá. Tuto kombinaci vnímám jako potřebu řešit věci s láskou. Vyděsil mě trochu drak, z kterého se po dokreslení stala rakev.

Celý výtvor jsem nechala na stole ležet ještě pár dní a postupně na něj odkládala věci. Při psaní těchto řádků jsem u draka našla ještě stejně červená sluchátka, která prodlužovala jeho ocas nebo byla spojené s rakví. Dává mi to smysl v tom, že i když se blízká duše rozhodne odejít, tak s ní navždy můžeme být ve spojení (v mém případě velmi aktuální téma).

Surfer mi připomíná, že již pár let chci jet na surfařskou dovolenou. Tak bych s tím možná již mohla něco udělat, dát té myšlence prostor A velikánský čarodějnický klobouk, který papíru vládne na mě volá jako připomínka toho, že nad vším mám moc já sama a vždy se mohu rozhodnout vykouzlit ve svém vlastním životě něco ke prospěchu všem a hlavně sobě."

Andrea

© Terapie malováním